AB289-1++

کلید شیشه بالابر خودرو

کلید شیشه بالابر

با پیشرفت صنعت خودروسازی بسیاری از بخش های خودروهای امروزی از حالت دستی به الکتریکی تبدیل شده است.کلید شیشه بالابر یکی از بخش‌های مهم آسایش سرنشین در خودرو است.امروزه دیگر خودرویی با شیشه بالابر هندلی یا همان دستی تولید نمی شود.به دلیل پرکاربرد بودن این آپشن در خودرو، کمپانی های بزرگ هر روز آن را به شکل های مختلفی ارتقاع می دهند.به طوری که امروزه از شیشه خودرو به عنوان نمایشگر استفاده می شود. کلید شیشه بالابر خودرو با توجه به مدل خودرو و طراحی کلی آن می ‌تواند در بخش های مختلف نصب شود. به عنوان مثال برخی از خودروها به گونه ‌ای طراحی می ‌شوند که کلیدهای شیشه بالابر بر روی هر چهار درب آن ها وجود دارد. در عين حال خودروهای مدرن با طراحی خاصی به بازار عرضه می ‌شوند. این خودروها را به گونه ای طراحی می کنند که راننده قادر است به یک کلید دسترسی داشته و تمام شیشه ها را بالا و پایین نماید. علاوه بر این در برخی از خودروها نیز مشاهده می کنیم که کلید شیشه بالابر آن ها برای شیشه های عقب در بین دو صندلی جلو نصب می شود.

علائم خرابی کلید شیشه بالابر خودرو

هنگامی که کلید شیشه بالابر خودرو دچار ایراد شود، علائمی از خود بروز خواهد داد. به عنوان مثال گاهی اوقات یکی از کلیدها قادر نیست که بالا و پایین کردن شیشه را به درستی انجام دهد. علاوه بر این اگر کلید اتوماتیک راننده نیز دچار ایراد شود، ممکن است بالا و پایین کردن تمام شیشه ها امکان پذیر نباشد. گاهی اوقات قفل کودک نیز عمل نکرده و مشکلاتی در این زمینه مشاهده می کنید.

در این میان باید بدانید که دلایل مختلفی وجود دارند که موجب خرابی این قطعه کاربردی خواهد شد. به عنوان مثال گاهی اوقات افراد ضربات محکمی ناخواسته به کلیدهای شیشه بالابر وارد می کنند. پس از آن مشاهده خواهید کرد که این قطعات نمی‌توانند فرآیند مورد نظر را به خوبی انجام دهند. علاوه بر این استفاده بیش از حد از کلیدهای بی کیفیت نیز موجب می‌شود که در مدت زمان کوتاهی نیاز به تعویض آن را داشته باشید. گاهی اوقات شکستگی کلیدها نیز از جمله دلایلی به شمار می‌رود که خرابی این قطعه را به بار خواهد آورد.

دلایل مختلف دیگری وجود دارند که موجب می‌شوند در روند کاری کلیدهای شیشه بالابر اختلال به وجود بیاید. با این حال گاهی اوقات ممکن است بالا و پایین کردن شیشه های خودرو نشات گرفته از سیستم های داخلی اتومبیل باشد. بهتر است قبل از اینکه روی به تعویض کلید شیشه بالابر خودرو بیاورید، ابتدا قطعات دیگر را بررسی نمایید. چنانچه تخصص در این زمینه ندارید، می توانید از یک فرد وارد کمک بگیرید.

 

استفاده از تقویت کننده شیشه بالابر خودرو

گاهی اوقات برای بالا بردن سرعت کلید شیشه بالابر می توان از تقویت کننده ها کمک گرفت. این مکانیزم تعبیه شده است تا راننده بتواند از یک تقویت کننده استفاده نماید. تقویت شیشه با استفاده از دو رله و بهره گیری از سیم های مثبت و منفی این امکان را می‌دهد که بتوانید موتور های شیشه بالابر را قدرتمندتر کنید. مواردی را که بررسی کردیم به این نتیجه دست یافته ایم که استفاده از این راهکار تا حدود زیادی می تواند موثر باشد. با این حال فراموش نکنید استفاده از فیوز در این شرایط حائز اهمیت است.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که در چه مواقعی نیاز به استفاده از تقویت کننده برای سیستم بالابر خودرو خواهد بود؟ هنگامی که سیم های برق شیشه ضعیف می‌شوند و به واسطه فرسودگی نمی توانند عملکرد مناسبی داشته باشند، می توانید از این مکانیزم کمک بگیرید. خال دادن پلاتین ها نیز موجب می شود که از تقویت کننده استفاده شود.

گاهی اوقات کلید شیشه بالابر خودرو ضعیف شده و یا اینکه در بازار نوع کلید مورد نظر شما وجود ندارد. به همین علت می توانید از این مکانیسم کمک بگیرید. فراموش نکنید که با استفاده از این سیستم می توانید از خرید کلید شیشه بالابر خودرو با قیمت بالا جلوگیری نمایید.

 

وظایف کلید شیشه بالابر در آپشن های جدید خودرو

با اضافه شدن آپشن های گوناگون به خودرو کلید شیشه بالابر (پاور ویندو) نقشی پر رنگ تر به خود گرفته است و به شکل یک مجموعه الکتریکی کامل، کنترل تمام قسمت های درب را در دست گرفته است.
قسمت های مختلفی که کلید شیشه بالابر کنترل میکند به شرح زیر است.

  • کنترل شیشه های درب برای حرکت روبه بالا یا پایین
  • امکان حرکت اتومات شیشه ها به سمت بالا یا پایین
  • کنترل قفل مرکزی درب ها
  • کنترل آینه برقی های جانبی و گرم کن آینه
  • کنترل چراغ های درب
  • کنترل آینه تاشو برقی
  • باز کردن درب صندوق عقب
  • ارتباط دکمه های مموری صندلی

موارد ذکر شده تنها وظایف معمولی است که یک پاور ویندو بر عهده دارد و بسته به نوع خودرو و آپشن ها تغییر می کند.

انواع کلید شیشه بالابر خودرو

کلید های شیشه بالابر از لحاظ کار کرد و طراحی ساخت، در دو نوع کلی دسته بندی می شوند:

  • کلید شیشه بالابر الکترونیکی و یا پاور ویندو
  • کلید شیشه بالابر ساده

 

کلید شیشه بالابر الکترونیکی یا پاور ویندو(power window)

عبارت پاورویندو(power window) نام لاتین کلیدهای شیشه بالابر الکترونیکی است و با قطعه پاور ویندو که در بازار برای بالا دادن اتوماتیک شیشه ها در زمان قفل کردن درب ها استفاده میشود فرق دارد.هر چند در طراحی این کلید میتوان آپشن بالا رفتن اتوماتیک شیشه ها در زمان قفل درب ها را اضافه کرد.اما سازندگان بر این باورند که بالا رفتن شیشه ها به صورت اتوماتیک می تواند برای جان انسان بخصوص کودکان خطر ایجادکند.
این کلید شیشه بالابرهای نسل جدید برای کنترل شیشه های خودرو از جریان خیلی ضعیف برای فرمان دادن به کنترل یونیت استفاده میکنند.کنترل یونیت توسط رله ها یا درایورهای جریان بالا، برق مورد نیاز موتور شیشه بالابر را تامین میکند.در بعضی موارد این رله ها و درایورهای برق بر روی خود مجموعه کلید شیشه بالابر قرار دارد و اطلاعات تنها با استفاده از دو سیم نازک به درب های دیگر منتقل می شود.در بعضی از این نوع کلید شیشه بالابرها از تکنولوژوی مالتی پلکس استفاده شده و در بعضی دیگر از انتقال نقطه به نقطه.اما موردی که این کلید را از کلید های ساده مجازاء می کند استفاده از سیم های نازک تر برای ارتباط بین درب ها است.

کلید شیشه بالابر ساده خودرو

در گذشته و خودروهای ساده تر از یک کلید کنترل شیشه معمولی، برای حرکت شیشه های خودرو استفاده شده است.ساختار این کلید به گونه ای است که از دو مکانیزم پلاتین دو طرفه در کنار هم و یک دکمه پلاستیکی برای فرمان دادن به شیشه های خودرو استفاده شده است.در این کلید پلاتین ها همواره به دو پایه خروجی به سمت موتور شیشه بالابر متصل هستند.در زمانی که هیچ نیرویی به دکمه شیشه بالابر وارد نمی شود این دو پلاتین به دو پلاتین دیگر که منفی هستند متصل است و این باعث میشود در دو سر موتور شیشه بالابر همواره منفی باشد.یکی از این پلاتین ها با حرکت دکمه شیشه بالابر به سمت پایین حرکت میکند و این بار پلاتین اصلی به پلاتین مثبت متصل میشود و یکی از پایه های موتور شیشه بالابر مثبت میشود.با رها کردن دکمه شیشه بالابر جفت پلاتین ها دوباره منفی میشوند.اما پلاتین دوم در زمان بالا دادن دکمه شیشه بالابر حرکت کرده و به پلاتین مثبت متصل میشود.و این بار پایه دیگر موتور شیشه بالابر مثبت
می شود.بدلیل عبور زیاد جریان برق و ایجاد جرقه در زمان قطع و وصل این پلاتین ها باید از جنس فلز با مقاومت الکتریکی کم و مقاوم در برابر خوردگی و خال زدگی باشد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *